elstycznosc-psychiczna-blog-5-sylwia-patrzalek-img

Kreowanie Swojego PRZYSZŁEGO JA – CZĘŚĆ 5. Zbuduj elastyczność psychiczną.

„Myśl objawia się w słowie, słowo objawia się w czynie, czyn staje się przyzwyczajeniem, a przyzwyczajenie utrwala się, tworząc charakter, a charakter rodzi przeznaczenie. Obserwuj zatem uważnie swoje myśli. Niech płyną z miłości zrodzonej z szacunku dla wszystkich istot”

Budda

Liczy się elastyczność psychiczna

Liczy się to, że możesz skrócić okres refrakcji. Liczy się elastyczność psychiczna.

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w stanie wyjść poza pierwszą reakcję, zwiększyć swoją elastyczność psychiczną to odpowiedź brzmi: TAK.

Kiedy doświadczyłam tego straszliwie emocjonalnego przeżycia, po którym nastąpił długi 20- letni okres refrakcyjny, wciąż patrzyłam na swoje życie z perspektywy pierwszej reakcji na to doświadczenie. Ciągle odtwarzałam emocje, które towarzyszyły tamtej lekcji. Nie próbowałam regulować ani przepracować tego, jak się czułam w związku z tamtym przeżyciem i jak je postrzegałam, Nie wiedziałam, że mogę. Nie wiedziałam jak. Nie wiedziałam, że potrzebowałam perspektywy kogoś z zewnątrz. Kolejne, podobne doświadczenia podświetlały mi tylko nieprzepracowaną traumę. Trauma stała się moim nowym nawykiem.

Czas potrzebny na emocjonalną regenerację po trudnym doświadczeniu psychologia nazywa okresem refrakcji. Regeneracja po małych frustracjach- wymiana zdań z córką- może trwać od kilku minut do kilku godzin. Regeneracja po ciężkich przeżyciach- jak odejście bliskiej osoby- może trwać latami. Bywa też tak, że całkowita regeneracja nigdy nie następuje.

elastyczność psychiczna — rezyliencja

Elastyczność psychiczna – rezyliencja – pomaga skrócić okres refrakcji nawet w przypadku bardzo trudnych lub bolesnych doświadczeń. Kluczowym aspektem rozwinięcia tej zdolności jest świadomość własnych emocji. Nie możesz pozwolić, aby całkowicie Tobą zawładnęły. Dlaczego?

Ponieważ negatywne uczucia pozbawiają Cię energii i osłabiają Twoją zdolność odczuwania radości. Podejdź do swoich myśli i emocji jako obserwator, neutralnie. Jednocześnie podejmuj aktywne działania, aby rozpoznać ograniczające, niewspierające Cię przekonania, czy wzorce zachowań, które nie przybliżają Cię do Twojego celu. Lepiej się przystosujesz, by robić to, czego wymaga sytuacja, im mniej kurczowo trzymasz się swoich błędów, albo bolesnych doświadczeń. Szybciej odpuścisz różne rzeczy, im większą masz elastyczność psychiczną. Dzięki niej, to co wydarzyło się w przeszłości, nie wpływa na Twoje obecne działania, ani nie powstrzymuje Cię przed byciem całkowicie obecnym tu i teraz. Przed tworzeniem wyrażonej przyszłości.

A im mniejsza ta elastyczność, tym dłużej trzymasz się kurczowo nawet drobiazgów.

“Chcesz być normalny czy szczęśliwy”?– zadaj sobie pytanie, które jest również tytułem fenomenalnej książki Roberta Betza.

Wciąż doskonale pamiętam tamtą lekcję polskiego, ale moje wspomnienie zmieniło się i zyskało inny kontekst. Ponieważ zmieniłam interpretację tego wspomnienia. W rezultacie zaczęłam postrzegać nauczycielkę jako osobę z poczuciem humoru, a siebie jako osobę zdolną do pisania książek. Po 20 latach wykazałam się elastycznością- i zamiast przywiązywać się do tamtego doświadczenia, ruszyłam do przodu ze swoim marzeniem o pisaniu książek. Pokonałam swój opór.

Kiedyś zbudujesz elastyczność psychiczną, by skrócić okres refrakcji. Pytanie tylko brzmi: Jak długo będzie trwał Twój okres refrakcji?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top