glowny-cel-sylwia-patrzalek-img

Kreowanie swojego PRZYSZŁEGO JA – CZĘŚĆ 2. Jak silne jest Twoje “dlaczego”?

„Twoja wizja tego, gdzie chcesz się znajdować albo kim chcesz być jest Twoim najważniejszym zasobem. Gdy nie masz celu, trudno jest cokolwiek osiągnąć.”
Paul Arden

Liczy się to, jaki jest Twój cel! Liczą się zachowania, które odzwierciedlają Twój cel! Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w stanie zmienić cele narzucane przez społeczeństwo, okoliczności, czy traumatyczne doświadczenia odpowiedź brzmi: TAK.

By w pełni aktywować moc, która jest w Tobie, by czuć się pewnie, musisz dążyć do właściwego celu. Jak mówi S.Covey „Jeżeli drabina nie jest oparta o odpowiednią ścianę każdy Twój krok przybliża Cię do niewłaściwego celu.”

Jak silne jest Twoje “dlaczego”?

Historia Joli pokazuje, że jej osobowość została ukształtowana przez ten jeden właściwy cel- zostanie psychologiem. Ten jeden cel był dla Joli drogą do stania się nową wersją siebie. Ostatecznie ukształtował jej osobowość. Kiedy Twoje dlaczego jest wystarczająco silne, uporasz się z każdym jak. Nowy cel sprawił, że Jola skupiła się wyłącznie na tych rzeczach, które mogły jej pomóc w zbliżaniu się do celu. Codziennie wstawała o 4:00 rano, uczyła się mowy zależnej, czy okresów warunkowych z języka angielskiego, czytała „Zbrodnię i Karę”, czy rozwiązywała zadania z geometrii analitycznej- cokolwiek to jest. Zapisywała nowe słówka, by lepiej je zapamiętać, słuchała wymowy w języku angielskim.

Kiedy Jola zapisała się na roczny kurs maturalny, jej celem przestało być rozwijanie się jako fryzjerka. Tym samym zdystansowała się do tego aspektu swojej tożsamości. Jej nowym celem stało się dopasowywanie do osób uczących się, rozwijających się. Teraz ten nowy cel wpływał na jej tożsamość i zachowanie. Te wszystkie elementy intensywnej nauki, samodyscypliny oraz odporności psychicznej ukształtowały jej osobowość i zdecydowały o jej przyszłości.

Gdybyśmy spytali Jolę, dlaczego lubiła robić fryzury, czy strzyc włosy, być może odpowiedziałaby, że to sprawiało jej przyjemność albo że robiła to, by inni ją chwalili, by czuła się lubiana. Jola do tej pory nie zastanawiała się nad swoimi celami ani nad tym, jak wpływają na jej zachowanie. Nie była wystarczająco świadoma tego, dokąd prowadzą ją jej wcześniejsze pragnienia lub zainteresowania.

Osobowość jest zazwyczaj reakcją na życiowe doświadczenia, okoliczności i presję społeczną. Ty możesz ukształtować ją w sposób świadomy. Tak jak to zrobiła Jola. Kiedy dokładnie wiesz, dokąd zmierzasz, możesz zostać, kim tylko chcesz. Możesz odłożyć na bok to, kim wcześniej byłaś.

Twoja przeszłość wcale nie musi decydować o tym, kim jesteś teraz. Twoje zachowanie wcale nie musi być konsekwencją tego, kim byłaś w przeszłości. A nawet nie może być. Możesz się zmienić- i to już.

“Bez jasnego celu, Twoja teraźniejszość traci znaczenie”
Victor Frankl

Potrzebujesz jednego głównego celu, do którego będziesz dążyć. Ten jeden cel pozwoli Ci się skoncentrować, wywoła rozpęd i silne przekonania, które przeniosą się również na inne obszary Twojego życia.

Charles Duhigg w książce „Siła nawyku” wyjaśnia, że gdy doskonalimy jeden obszar naszego życia, wszystkie inne obszary również ulegną poprawie. Nazwał to „kluczowymi nawykami”. Pomyśl o swoim główny celu jako o „kluczowym celu”. Ten jeden cel- jeśli tylko będziesz aktywnie i intensywnie do niego dążyć- pomoże Ci osiągnąć każdą inną rzecz.

Ten jeden cel dał Joli motywację i nadzieję. Pomógł jej określić kierunek wszystkich innych, mniejszych celów oraz pozostałych rzeczy, które chciała osiągnąć. Chciała zdać maturę, nauczyć się języka angielskiego, który zawsze się jej podobał, dostać się na studia, zrozumieć matematykę i świadome czytać lektury. Jola mogła kontrolować swój czas i siebie tylko wtedy, gdy wiedziała, czego pragnie. Jeden prosty cel wpłynął na proces kształcenia Joli przyszłego Ja.

Kiedyś świadomie zdefiniujesz swój cel, a potem zrobisz wszystko by go osiągnąć. Pytanie tylko brzmi: O jaką ścianę jest oparta Twoja drabina?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top