blog-10-sylwia-patrzalek-img

Kreowanie Swojego PRZYSZŁEGO JA – CZĘŚĆ 10. Zaprojektuj swoje otoczenie.

„Jeśli nie budujemy i nie kontrolujemy naszego otoczenia, nasze otoczenie buduje i kontroluje nas.”

Marshall Goldsmith

Liczy się to, że możesz ułatwić sobie świadom pamiętanie. Liczy się Twoje otoczenie. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz kształtować swoje środowisko, tak by pasowało do pożądanych rezultatów, to odpowiedź brzmi: TAK.

Zachowujesz się inaczej i postrzegasz samą siebie inaczej zależnie od otoczenia. Dlatego nie bądź jedynie produktem swojego otoczenia. Przyjmij bardziej odpowiedzialne podejście do własnego środowiska. Zacznij traktować swój kontekst poważnie i świadomie, a staniesz się osobą, którą chcesz być. Trzymam jedną książkę, której rozdział napisałam, na półce przy łóżku blisko siebie, żeby zaraz po przebudzeniu i tuż przed pójściem spać stale przypominała mi o tym, co zdołałam osiągnąć. Drugą trzymam w miejscu pracy. Za każdym razem, gdy czuję, że tracę motywację, gdy wątpię we własne zdolności, patrzę na tę książkę i mówię do siebie: „Sylwia, to Ty napisałaś, Twoja wyobraźnia to stworzyła. Twoje umiejętności przeniosły to na papier. Wiem, że jeśli zrobiłaś to raz, to możesz zrobić to ponownie.” Wystarczyło, że na nią spojrzałam, a moje przekonanie i emocje natychmiast się zmieniały.

Potrafiłam w jednej chwili zmienić się z kogoś, komu brakuje motywacji, w osobę pełną entuzjazmu i wiary we własne umiejętności. Od razu czułam moc swojej przyszłości i celów. Zmieniając emocje mogłam tworzyć perspektywy tożsamości mojego przyszłego Ja.

Na tym polega moc świadomego pamiętania. Łatwiej jest pamiętać znajomą przeszłość niż nieznajomą przyszłość.

Świadomie zaprojektowałam swoje otoczenie, decydując o tym, o czym chcę pamiętać i jak chcę się czuć. Książka umieszczona w pobliżu mojego stanowiska pracy nieustannie przypominała mi o tym, co chcę osiągnąć. Zainspirowało mnie to do spojrzenia na siebie z innej perspektywy. Podnosiło mnie to na duchu, gdy czułam się przygnębiona.

Świadomie kreuj otoczenie

Ty też musisz strategicznie podejść do tego, co chcesz pamiętać. Potrzebujesz środowiska, które stale będzie Ci przypominać o Twoim przyszłym Ja. Jeśli Twoje otoczenie nie stawia Twojego Przyszłego ja na pierwszym miejscu, aktywuje inne- przyszłe Ja. By również ułatwić sobie świadome pamiętanie, trzymam na swojej półce „Twoje własne supermoce” Josepha Murphego. Przeczytałam tę książkę w kluczowym okresie swojego życia i uważam, że zmieniła moją świadomość. Do dziś motywuje mnie do tego, abym mierzyła wysoko i robiła ambitne rzeczy. Wystarczy, że spojrzę na okładkę, a doświadczam zmiany nastawienia oraz emocji.

Zapisuję również w dzienniku i na karteczkach cytaty, które są dla mnie ważne. Zawsze, gdy otwieram dziennik, czytam te cytaty i przypominam sobie o tym, o czym czasami nie pamiętam w codziennej bieganinie.

Twoje otoczenie powinno być pełne zaplanowanych przypomnień- bodźców do przemiany- mówiących o tym, kim chcesz być i pomagających Ci stać się Twoim upragnionym przyszłym Ja.

Użyj tych bodźców, które będą odwoływały się do Twojego przyszłego Ja, a nie do dawnego. Celowo zaprojektuj swoje środowisko tak, aby przypominało Ci o Twojej przyszłości, a nie przeszłości. Wiele lat temu, zmieniłam hasło w komputerze, na wyrażenie którego używałoby moje przyszłe Ja.

Przyjrzyj się uważnie otoczeniu, w którym przebywasz. Czy rzeczy w Twoim środowisku wywołują nastawienie i zachowanie właściwe dla Twojego przyszłego Ja? Czy Twoje otoczenie popycha Cię do przodu, czy raczej ciągnie do tyłu?

Jeśli pragniesz stać się swoim przyszłym Ja wypełnij całe swoje otoczenie przedmiotami, które będą Ci przypominać o Twoich największych inspiracjach i celach. Cele nie zmienią się w rzeczywistość, jeśli nie będziesz stale sobie o nich przypominać. Codziennie spisuj sobie swoje cele. Pamiętaj, dokąd zmierzasz.

Kiedyś celowo zaprojektujesz swoje środowisko tak, aby odzwierciedlało Twoją przyszłą tożsamość. Pytanie tylko brzmi: Jakie bodźce do przemiany wykorzystasz?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top